☰ Menu Prawe Menu ☰
Gmina Żmigród

Środa 27.10.2021

A A A A
A A+ A++
zaawansowane

Współpraca z zagranicą

 

Miasta partnerskie: Żmigród – Bargteheide

1 lipca 2000 roku przedstawiciele władz miejskich Żmigrodu i niemieckiego miasta Bargteheide podpisali porozumienie ramowe dotyczące współpracy między miastami. Obie strony zobowiązały się do ścisłej współpracy, mającej na celu wzbogacenie  życia kulturalnego, towarzyskiego i gospodarczego obu gmin.

Po ratyfikacji 8 września 2001 roku Umowy Partnerskiej Żmigród i niemieckie Bargteheide stały się już oficjalnie miastami partnerskimi.

Żywe zainteresowanie sprawami współpracy z obu stron, zaowocowało licznymi wizytami i rewizytami – na najwyższym szczeblu odbywają się co najmniej raz w roku. Przez lata współpracy oba miasta powoływały liczne grupy robocze, między innymi do spraw upiększania i estetyki miast, edukacji, kultury, sportu. W kalendarzach imprez gościły rozgrywki piłkarskie obu miejskich zespołów piłki nożnej oraz szeroko pojęta wymiana sportowa i edukacyjna młodzieży.

Z pierwszą oficjalną wizytą goście z Bargteheide zawitali w Żmigrodzie w 1999 roku. Pierwsze 10 lat współpracy zostało podsumowane w kronice dokumentującej wymianę partnerskich samorządów (do wglądu w Bibliotece Miejskiej w Żmigrodzie).

Obecnie współpraca funkcjonuje na poziomie wymiany urzędników, uczniów. Tradycją są coroczne spotkania oficjalnych delegacji z obu miast.

 

 

Wytworzył:
Udostępnił:
Ostatnio zmodyfikował:
Grzybkowska Edyta
(2017-11-24 13:47:57)
       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki    
 
liczba odwiedzin: 350260