☰ Lewe Menu Prawe Menu ☰
Gmina Żmigród

Poniedziałek 06.04.2020

A A A A
A A+ A++
zaawansowane

Współpraca z zagranicą

 

Miasta partnerskie: Żmigród – Bargteheide

 

 

1 lipca 2000 roku przedstawiciele władz miejskich Żmigrodu i niemieckiego miasta Bargteheide podpisali porozumienie ramowe dotyczące współpracy między miastami. Obie strony zobowiązały się do ścisłej współpracy, mającej na celu wzbogacenie  życia kulturalnego, towarzyskiego i gospodarczego obu gmin.

 

Po ratyfikacji 8 września 2001 roku Umowy Partnerskiej Żmigród i niemieckie Bargteheide stały się już oficjalnie miastami partnerskimi.

Umowa została podpisana przez:

Przewodniczącego radu miejskiej w Żmigrodzie Ryszarda Wojtkowiaka,

Przewodniczącą Rady Miejskej Bargteheide Juttę Werner,

Burmistrza Miast i Gminy Żmigród Zdzisława Średniawskiego,

Burmistrza Miasta Bargteheide Wernera Mitscha.

 

Żywe zainteresowanie sprawami współpracy z obu stron, zaowocowało licznymi wizytami i rewizytami – na najwyższym szczeblu odbywają się co najmniej raz w roku. Oba miasta powołały liczne grupy robocze, między innymi do spraw upiększania i estetyki miast, edukacji, kultury, sportu. Do corocznego kalendarza imprez weszły już rozgrywki piłkarskie obu miejskich zespołów piłki nożnej oraz szeroko pojęta wymiana sportowa i edukacyjna młodzieży.

Z pierwszą oficjalną wizytą goście z Bargteheide zawitali w Żmigrodzie w 1999 roku.

Polska delegacja odwiedziła Bargteheide 25 czerwca 1999 roku. Kolejne wizyty miały miejsce w 2000 roku: delegacji niemieckiej w Polsce w dniach od 5 do 7 maja 2000 rok, delegacji polskiej w Niemczech od 29 czerwca do 2 lipca 2000 roku.

19 lipca 2001 r. Żmigród gościł delegację z Bargteheide, której przewodniczyła ówczesna przewodnicząca Rady Miejskiej Jutta Werner. Goście razem ze żmigrodzką Komisją ds. Upiększenia Miasta odwiedzili zgłoszone do konkursu „Najpiękniejszy ogród i balkon w 2001 roku w Gminie Żmigród” ogrody i balkony.

27 września 2001 roku w Ratuszu w Bargteheide miał miejsce wernisaż wystawy fotografii autorstwa Adolfa Muncha (mieszkańca Bargteheide) i Pawła Jarochy (mieszkańca Żmigrodu). Zdjęcia prezentowały architekturę, przyrodę i życie codzienne Żmigrodu.

4 października 2002 roku delegacja ze Żmigrodu odwiedziła Bargteheide. 15 maja 2003 roku, dokładnie w 750-tą rocznicę Nadania Praw Miejskich Miastu Żmigród, miast polskie odwiedzili goście z Niemiec. Kolejna wizyta mieszkańców Bargteheide w Żmigrodzie odbyła się w dniach 19 – 21 wrzesień 2003 r. Na spotkaniu grupy roboczej zapadła decyzja, że pracownicy urzędów w Żmigrodzie i Bargteheide będą mieli możliwość wymiany doświadczeń podczas praktyki w urzędzie w mieście partnerskim.

W czerwcu 2004 roku tydzień w urzędzie w Bargteheide spędziła Joanna Monastyrska z urzędu w Żmigrodzie. Na przełomie sierpnia i września z pracą żmigrodzkiego urzędu zapoznawał się Herbert Sczech z Bargteheide.

W dniach od 17 do 19 września gościła w Bargteheide 40-osobowa delegacja ze Żmigrodu. Poniżej sprawozdanie z pobytu.

Sprawozdanie

z pobytu delegacji ze Żmigrodu

w mieście partnerskim Bargteheide

 

 

39 osobowa delegacja (z dwoma kierowcami) wyruszyła ze Żmigrodu w piątek (17.09) o godz. 6.15. Pierwsze spotkanie oraz oficjalne powitanie odbyło się około godz. 18 w Bargteheide. Ze strony niemieckiej gości witał prezes Stowarzyszenia dla Europy (Europaverein), Hermann Nagel oraz burmistrz Bargteheide, Werner Mitsch, ze strony polskiej – wiceburmistrz Żmigrodu, Robert Lewandowski.

Po przywitaniu każdy z gości pojechał z gospodarzami do ich domów, gdzie wspólnie spożyli kolację.

W sobotę  (18.09.) o godz. 10.30 autobus z grupą 50 osobową  oraz mniejsze grupy mieszkańców Żmigrodu i Bargteheide samochodami osobowymi pojechali do Hamburga (w gestii gospodarzy było ustalenie programu, stąd na przykład harcerze  i strażacy mieli swój program pracy).

O godzinie 18.00 wszyscy spotkali się na uroczystej kolacji z tańcami w byłym zamku myśliwskim „Malepartus”. Głos zabrał: Hermann Nagel, przewodniczący Rady Miejskiej w Bargteheide Horst Kummereincke oraz wiceburmistrz Żmigrodu Robert Lewandowski. Swoje podziękowanie do wszystkich, którzy pomogli mu podczas choroby, skierował 19-letni mieszkaniec Żmigrodu, Paweł Becela.

 Niedzielę większość uczestników delegacji żmigrodzkiej rozpoczęła od mszy św. w kościele katolickim, która została odprawiona po polsku i po niemiecku. Uczestniczył w niej także pastor z kościoła protestanckiego. Po mszy żmigrodzianie, którzy nie uczestniczyli w dalszych spotkaniach, mogli skorzystać z zaproszenia przewodniczącego Rady Parafialnej na herbatę w domu parafialnym.

O godz. 10 w bibliotece miejskiej burmistrz Bargteheide otworzył przy udziale mieszkańców Żmigrodu i Bargteheide wystawę na temat życia Anny Frank. Po otwarciu wystawy rozpoczęły się spotkania w grupach dwustronnych.

·        Grupa samorządowo-polityczna

·        Komisje do spraw upiększania miasta oraz stowarzyszenie zajmujące się historia regionu

·        Harcerze i skauci

·        Rolnicy

·        Grupa osób zajmująca się działaniami profilaktycznymi.

·        Straż pożarna

 

  Spotkanie grupy samorządowo – politycznej

 

Uczestnicy ze strony polskiej:

Robert Lewandowski – wiceburmistrz

Maria Rybka – radna, członkini Komisji Zdrowia, Oświaty i Kultury oraz Rolnej

Jolanata Becela – tłumaczka

Dorota Jakusztowicz – wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Żmigrodzie

Elżbieta Kostecka – nauczycielka, redaktorka „Wiadomości Żmigrodzkich”

Joanna Monastyrska – redaktorka „Wiadomości Żmigrodzkich”, pracownik urzędu w Żmigrodzie odpowiedzialny za kontakty z miastem Bargteheide, autorka kroniki ze strony polskiej

 

Uczestnicy spotkania ze strony niemieckiej:

Hermann Nagel – prezes zarządu Stowarzyszenia dla Europy

Horst Kummereinke – przewodniczący Rady Miejskiej

Werner Mitsch – burmistrz

Andreas Bäuerle – radny, członek Stowarzyszenia dla Europy

Wiesława Hanhart - tłumaczka

Ursula Glau – protokolantka zarządu Stowarzyszenie dla Europy

Heidi Rühmeier - sekretarz  zarządu Stowarzyszenie dla Europy

Klaus Andresen - członek Stowarzyzenia dla Europy, wiceprezes Stowarzyszenia Upiększania Miasta

Jutta Werner – członkini Stowarzyszenia dla Europy, autorka kroniki ze strony niemieckiej

Carola Dreesen - pracownik urzędu w Bargteheide, członkini Stowarzyszenia dla Europy

 

Na spotkaniu grupy samorządowo-politycznej zostały poruszone następujące problemy:

·        Prezes Stowarzyszenia dla Europy podsumował dotychczasowe działania na gruncie sportowym (tenis stołowy i piłka nożna) oraz szkolnym (pomiędzy gimnazjami Eckhorst (D) i im. M. Rataja (Pl))

·        Burmistrz Mistch podsumował pierwszy etap wymiany pomiędzy urzędnikami ze Żmigrodu i Bargteheide (w wymianie uczestniczyli Joanna Monastyrska i Herbert Sczech), w 2005 roku urząd w Bargteheide ma odwiedzić Wiesław Kras z urzędu w Żmigrodzie

·        Jutta Werner przedstawiła zakres tematyczny kroniki  - wydarzenia będą zapisane chronologicznie w układzie tabelarycznym, kolejne części obejmą: artykuły prasowe, dokumenty i zdjęcia), Joanna Monastyrska zapoznała z przewidywanymi kosztami, jakie wiążą się z wydaniem kroniki; strony uznały, ze kronika powinna zostać wydana w 2005 roku i później co10 lat uzupełniana wydarzeniami z tego okresu

·        Klaus Andresen wyszedł z propozycją połączenia żmigrodzkiej Komisji ds. Upiększania Miasta oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Żmigrodzkiej, tak, jak to się stało w Bargteheide; burmistrz Robert Lewandowski wyjaśnił, że komisja działa  w strukturach urzędu (jej szefem jest kierownik Referatu Rolnictwa i Ochrony Środowiska) i jej celem jest pomaganie w realizacji zadania własnego gminy, jakim jest dbałość o zieleń, a Towarzystwo jest zarejestrowanym stowarzyszeniem i posiada swój statut

·        Burmistrz Robert Lewandowski zaproponował nawiązanie kontaktów pomiędzy uczniami Szkoły Podstawowej w Żmigrodzie i ich rówieśnikami z Bargteheide, wicedyrektor Dorota Jakusztowicz zaproponowała, by na początek była to współpraca korespondencyjna

·        Redaktorka Elżbieta Kostecka zaproponowała, by rozszerzyć współpracę prasową (w miesięczniku samorządowym „Wiadomości Żmigrodzkie” regularnie ukazują się informacje z wydarzeń z miasta partnerskiego w rubryce „Co słychać w Bargteheide”), na gazety, które mogliby czytać mieszkańcy Bargteheide

·        Jutta Werner poinformowała, że w okresie wakacyjny do gminy Żmigród na zaproszenie zarządu OSP, przyjedzie pod namioty kilkunastoosobowa grupa młodzieży działającej w bargteheidowskiej straży pożarnej.

 

Po spotkaniach w grupach wszyscy udali się na obiad. Christof Leidner,  tłumaczom, którzy służyli mieszkańcom obu miast podczas trzydniowego spotkania. Burmistrz Robert Lewandowski wręczył albumy o walorach turystycznych Polski i stolicy Dolnego Śląska - Wrocławiu burmistrzowi Wernerowi Mitschowi oraz prezesowi Hermanowi Nagelowi, dziękując wszystkim za trud włożony w przygotowanie pobytu polskiej delegacji i zapraszając do Polski. Burmistrz wyznaczył także termin rewizyty – w trzeci weekend września przyszłego roku mieszkańcy Bargteheide odwiedzą Żmigród. Przewodniczący Horst Kummereincke otrzymał kierunkowskaz z napisem „Żmigród 540 km” (jest to odległość w linii prostej), która wszystkim bargteheidczykom ma wskazywać kierunek do Żmigrodu, gdzie zawsze będą mile widziani.

         Wyjazd nastąpił około godz. 14.00.

 

Wytworzył:
Joanna Monastyrska
Udostępnił:
Andrzej Krzywda
(2004-10-07 11:52:59)
Ostatnio zmodyfikował:
Edyta Grzybkowska
(2017-11-24 13:46:07)
 
 
ilość odwiedzin: 4343582

Biuletyn Informacji Publicznej wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

X